מועצה מקומית בית אל
 

 

אזהרה לציבור בנושא קדחת מערות בעת כניסה למערות

בתקופה האחרונה דווח על ידי משרד הבריאות על מספר מקרי הדבקה של חולים בקדחת מערות (Borrelia burgdorferi), הנגרמת כתוצאה מכניסה למערות שבעלי חיים שוהים בהן בדרך קבע. הקרציות מתעוררות בזמן נוכחות בני אדם או בעלי חיים במערה כתוצאה מעלייה בריכוזי הפחמן הדו-חמצני שפולט הגוף. גם לאחר שהייה לא ארוכה במערה, קרציות המצויות על הקרקע וחבויות באדמה מתעוררות מתרדמתן ועולות על הגוף למשך זמן קצר לצורך מציצת דם. החיידק מועבר על ידי הקרציה, שבזמן מציצת דם הפונדקאי מעבירה את החיידק אל גופו. עם סיום ארוחת הדם, חוזרות הקרציות אל תרדמתן בקרקע.  גורמי המחלה עלולים להתפרץ בגוף הפונדקאי עד מספר שבועות לאחר הכניסה למערה.

סממני המחלה – השלב המוקדם של המחלה מתאפיין בכאב ראש, חום, עייפות, דיכאון ופריחה בעור. אבחון מוקדם הינו הכרחי להחלמת החולה. אבחון מאוחר של המחלה או קבלת טיפול בלתי הולם עלולים לגרום לפגיעה במערכות שונות של הגוף כגון: מערכת העצבים, המפרקים והלב.

מניעה – יש להימנע מכניסה למערות בשטחי בור בהן מזהים סמני שהייה של בעלי חיים או שאין מידע מקדים לגביהן במיוחד בשטחי יהודה ושומרון.

במידה ונדרשת כניסה למערות לצרכים שונים יש לפני הכניסה למערה חשודה להקפיד על הדברים הבאים:

  1. לשהות במערה זמן קצר ככל האפשר.
  2. להימנע משכיבה או מישיבה על הקרקע, בעיקר סמוך לדפנות המערה.
  3. לתחוב את המכנסיים לגרביים, לעטוף את הרגלים (עד הברכיים) בשקיות פלסטיק, ללבוש כפפות חד פעמיות ולהימנע ככל האפשר מחשיפת עור הידיים.
  4. ניתן לרסס את השקיות העוטפות את הרגלים בפיריתרינים (סוגי תרסיסים כנגד חרקים כגון אלו של חברת סנו), או למרוח משחה דביקה.

טיפול – נדרש אבחון רופא ובדיקה רפואית מקיפה. לרוב יטופל החולה בעזרת אנטיביוטיקה על פי מרשם רופא. המחלה הינה מחלה המחייבת דיווח ועל כן יש לוודא כי יתבצע דיווח אל הרופא המחוזי של משרד הבריאות.

*** על הציבור להימנע מכניסה לא מבוקרת וללא אמצעי מניעה למערות חשודות בנגיעות בשטחי יהודה ושומרון על מנת למנוע את ההדבקות במחלה. יש לבצע הסברה בקרב הילדים והנוער הנוהגים להסתובב באופן חופשי בסביבת הישובים או לבצע פרויקטים של ניקוי מערות מהעפר שבתוכן.

מועצה מקומית בית-אל מיקוד 9063100  טלפון: 02-9700500  פקס': 153-2-9700506   betel@bet-el.muni.il