עיקרי פעילות המחלקה

  • רישוי ופיקוח על עסקים הפועלים בתחום המזון – מסעדות, בתי קפה, קיוסקים, הסעדה (קייטרינג), אולמי שמחה, גני אירועים ומרכולים.
  • רישוי ופיקוח על עסקים המבצעים טיפולים לא רפואיים בגוף האדם כמו מספרה, טיפולי יופי וקוסמטיקה, פדיקור ומניקור.
  • רישוי ופיקוח על בריכות שחיה ומקוואות.
  • טיפול במפגעי תברואה ואירועים העלולים לסכן את בריאות הציבור.

סוגי עסקים

יודגש כי המחלקה מטפלת בכל העסקים טעוני רישוי מהיבטים תברואיים ברחבי המועצה. תדירות הביקורות עומדת בממוצע של ביקורת בבית העסק אחת לחודשיים, כאשר התדירות של הביקורות משתנה עפ"י הנסיבות, למשל בעסקים גדולים של מזון נערכות הביקורות בתכיפות גבוהה יותר.
.
.

תהליכי העבודה

ווטרינר המועצה מבקר בעסקים אשר ברובם עסקי מזון, ומסביר לבעלי ומנהלי העסקים מה עליהם לעשות כדי לעמוד בדרישות התברואיות ואחרות וזאת לצורך קבלת רישיון עסק. ביקורות נעשות גם בעסקים המתנהלים עם רישיון עסק כחוק, אולם יש צורך לבדוק אם הם מקפידים על שמירת תנאי רישיון העסק ועל תנאים תברואיים נאותים כנדרש. בתום הביקורות נמסרים לבעלי העסקים דו"חות כתובים ובהם מפורטים הליקויים שנמצאו וכן ניתנים הסברים המפרטים מה עליהם לעשות על מנת לתקן ליקויים אלה.
במידה ומתברר לאחר מספר ביקורות (תלוי ברגישות הפעילות הנעשית במקום, כפוטנציאל סכנה לשלום הציבור וכן בנתונים נוספים) כי העסק אינו עומד בדרישות החוק ולא מקדם די הצורך את הליכי הרישוי, מועבר דוח עבירה בנושא להמשך טיפול בלשכה המשפטית.
הלשכה המשפטית מדווחת על מהלך ותוצאות ההליכים המשפטיים שננקטו ועל גזרי הדין שהוטלו. לרוב בית המשפט מוציא צו סגירה לעסקים המתנהלים ללא רישיון עסק ו/או קנסות כספיים. צווים אלה בדרך כלל אינם מידיים ולבעל העסק ניתנת שהות נוספת לצורך הסדרת רישיון העסק. אולם, אם מדובר בעסק המסכן את שלום הציבור ניתנת הזכות לאגף רישוי העסקים לערוך שימוע ולהמליץ לראש המועצה להוציא צו סגירה מנהלי מיידי לעסק.
.
.

פרשה טכנית כחלק מתוכנית עסק לבתי אוכל

פרשה טכנית היא טקסט כתוב, בדרך כלל בצורת חוברת קטנה, אשר מפרט באופן מדוקדק את תהליכי הייצור בבית העסק העוסק בקמעונאות מזון. למעשה –  עסק בתחום המזון המבקש רשיון עסק מהרשות המקומית, נדרש להגיש לרשות המקומית את הפרשה הטכנית כתנאי להתחלת תהליך רישוי מול גורמי הבריאות השונים האמורים לאשר את קיומו של העסק.
הפרשה הטכנית והתכנית האדריכלית שלובות זו בזו.
הפרשה הטכנית תתאר את תהליכי הייצור העתידים להתקיים במטבח המסעדה/ מעדנייה/ אטליז המרכול וכו׳ החל מקבלת הסחורות כחומר גלם, עבור דרך תהליכי האחסון, שטיפה וחיטוי, הפרדה בין סוגי מזון שונים, וניהול המזון וסיים בהכנתו לכדי מנה המוגשת ללקוח.

  מסמך פרשה טכנית