על הר פסגת יעקב, קיים אתר ייחודי ובעל משמעות אדירה ברמה לאומית ואף עולמית: אתר "חלום יעקב". לפני כ- 3,800 שנה, חלם יעקב אבינו בבית אל. עוצמת הסיפור מעניקה לאלפי המבקרים הבאים כל שנה שייכות למסורת היהודית ומחזקת את הקשר המיוחד של עם ישראל למורשתו ולארצו.

רכזת תיירות: מירי פקטור
טלפון: 02-9700507
מייל: Tourism@bet-el.muni.il

בית אל – המקום בו אברהם אבינו, היהודי הראשון, קרא בשם האלוקים בפעם הראשונה בארץ הקודש.
בית אל – המקום בו חלם יעקב אבינו על סולם המוצב ארצה וראשו מגיע השמימה, מלאכים עולים ויורדים בו.
בית אל- המקום בו הובטח ליעקב:"ונברכו בך כל משפחות האדמה ובזרעך" (בראשית כ"ח:י"ד)
בית אל – המקום בו הבטיח האלוקים את ארץ ישראל לאברהם וליעקב – להם ולזרעם.
בית אל – המקום בו דורות של יהודים פקדו להתפלל: "ויאמר מה נורא המקום הזה אין זה כי אם בית אלוקים וזה שער השמים" (בראשית כ"ח: י"ז)
בית אל – המקום בו יהודה המכבי בנה את צבאו, ומשפחת המכבים התחבאו במערותיו.

בשל המגוון הרחב של ממצאים בבית אל, ניתן להתאים סיור לספקטרום רב גווני של קהלי יעד. הסיפור ההיסטורי היהודי המרגש יחד עם ממצאים ארכיאולוגים, טרסות חקלאיות קדומות, מערות הקבורה החשמונאיות ומפעל בית הבד הקדום, הנוף המרהיב הנצפה מהמצפור, כמו גם מסלולי ההליכה טובים ונוחים, מהווים דרך מצוינת ללימוד רב תחומי על החיים בהר בתקופת האבות ועל אופן הקיום הבסיסי של עם ישראל בארץ במשך הדורות.

מצפור "שא נא עיניך"
בפסגת ההר ישנו מצפור נוף מיוחד ומרתק, ממנו נצפה נוף מרהיב, המנוף את רובה של הארץ המובטחת. המצפור משקיף על כל מישור החוף והשפלה, יהודה ושומרון, הרי ירושלים, ועד החרמון בצפון. בכל כיוון נמצא תרשים הנוף הנצפה ואף ניתן לזהות את היישובים וההרים הנראים לעין. ברצפת המצפור נמצאת מוזאיקה (פסיפס) ועליה מפת ארץ ישראל המובטחת וכן פסוקי הבטחת הארץ לאברהם אבינו וליעקב אבינו

אתר "חלום יעקב"
בליבו של ההר נמצא אתר "חלום יעקב", המקום בו, לפי המסורת, ישן יעקב אבינו וחלם את החלום: "והנה סולם ניצב ארצה וראשו מגיע השמימה" (בראשית כ"ח, י"ב). כאן אפשר לחוש את הקשר המיוחד של עם ישראל למורשת המקראית ולארצו.
לעמוד מול משטח הסלע הענק עם תנ"ך פתוח ולקרוא: "והשיבותיך אל האדמה הזאת" (שם, שם, ט"ו), ולהבין שאתה חלק מהתגשמותה של ההבטחה האלוקית לאבינו יעקב, זוהי חוויה מרגשת עד מאד.
סמוך לסלע עומד עץ אלון תולע ענק, העתיק מסוגו, בן כאלף שנה. כ-30 מטר מזרחה ממנו, נמצאו ממצאים מתקופת בית ראשון ופרופסור זאב ווילנאי ז"ל מייחס שרידים אלו למקדש מלך ישראל הראשון, ירבעם בן נבט.
במתחם האתר פזורות עשרות מערות קבורה יהודיות מתקופת החשמונאים, המעידים על קדושת המקום, בכל הדורות יהודים ביקשו להיקבר סמוך למקומות קדושים. נוסף על כך, ישנה מערה ייחודית ובה בתי בד עתיקים מימי בית שני. במקום גם "שביל הגִּתּוֹת ", הכולל שתי גִּתּוֹת עתיקות מימי בית ראשון ושני.

מעיינות ומסלולי הליכה
בית אל משופעת במעיינות יפהפיים. ישנם שלושה מעיינות גדולים מפוזרים בתוך היישוב. בהר פסגת יעקב הותקנו מסלולי ההליכה טובים ונוחים, מסומנים ע"י קק"ל, שמתאימים לחובבי לכת בארץ ישראל. בואו לשלב סיור רגלי במסלול, במעיינות לתבלו בסיפור התנ"כי האמור, ואף לטבול במימי המעיינות בכיף.

פינת החי "חוות אפרים"
פינת החי בבית אל התחיל כפרויקט הנוער לעילוי נשמת תושב בית אל, הנער אפרים צור הי"ד. המקום המדהים הזה הינו הבית ליותר מ -30 סוגים של בעלי חיים, כולל ארנבות, שועלים, טווסים, צבאי סיקה, האייל הישראלי, חמורים, כבש יעקב, עיזים, ברווזים, ועוד מגוון של ציפורים. חוות אפרים הינה גם בית עבור חיות אשר חולצו ע"י רשות הטבע והגנים בישראל.

אולם התרבות
נכון להיום, קהל המבקרים נקלט באולם התרבות היפה בסמוך לספרייה העירונית במרכז היישוב. אולם התרבות מכיל כ- 180 איש, ובו ניתן להקרין את הסרט "ההר והחלום". על קירות האולם תלויים שני צירי זמן – ציר מקראי ובו מסופר סיפור עם ישראל מאברהם אבינו עד לחורבן בית המקדש השני וחורבן בית אל, וציר מודרני המספר את הסיפור העכשווי של בית אל, הקמה לתחייה בתחילת המאה ה-20, ושעתידה בע"ה לגדול ולפרוח ולפאר את חבל בנימין וארץ ישראל כולה.

מפעל תפילין
"תפילין בית אל" הינו מפעל תפילין בעל שם עולמי בו רוב התפילין הנמכרים בארץ מיוצרים. מפעל זה, המוביל בתחום הסת"ם בכלל והתפילין בפרט, קבע תו תקן הלכתי ומשמש מודל לחיקוי בייצור תפילין. סיור במפעל מעניק למבקר הזדמנות מיוחדת להיות עד לייצור תפילין בכל השלבים. רוב המבקרים מתפעלים מרמת האומנות והמומחיות הנדרשת בהכנת תפילין וכתיבתם. גם יהודים המניחים תפילין במשך עשרות שנים, פשוט המומים ממה שלמדו בסיור ב"תפילין בית אל". סיור זה מומלץ במיוחד לנוער צעיר לקראת בר המצווה, וכן מתאים לכל הגילאים ולכל גווני הקשת.

חוות סוסים "אנדלוס"
בחוות הסוסים "אנדלוס" ניתן להזמין שיעורי רכובה רגילים וגם טיפוליים לבודדים ולקבוצות, או לצאת לטיול במסלול כ-45 דקות. כמו כן אפשר לשלב רכיבה על סוסים במסגרת מסיבות וחגיגות שונות.

יקבי בית אל
יקב בית אל, בנוי בשטח של גתות עתיקות המעידות על גפני אבותינו, הוא יקב בוטיק עם שלוש סוגים של גפן הגודל בשטח ההררי סלעי של בית אל, המכריח בשלות מאוחרת ומייצר יינות מעולים. קברנה, מרלו וקרינגן הם היינות המיוצרים במקום, והמרלו אף זכה הוקרה בינלאומית.

גלריה וחנות מזכרות "חלום יעקב"
בגלריה מוצגים ונמכרים מגוון רחב של מוצרי אמנות, פרי ידיהם של אמנים תושבי היישוב. בואו, תיכנסו לגלריה,  להתרשם מן המוצגים, ואפילו לקנות מהם, כמתנה או כמזכרת.

תוכנית "בר/בת מצווה"
תוכנית ייחודית בה חתן/כלת המצווה עובר/ת מפגשי הכנה ולימוד לקראת האירוע כדי להדריך את משפחתו באתר "חלום יעקב" בליווי מדריך מומחה. בתוכנית יש אופציה לשלב סיור במפעל "תפילין בית אל" או לחלופין, סדנת יצירה של נייר ואבן מעובר ע"י אומנית מקצועית.

ביקור בבית אל יכול לכלול:

 • סיור באתר חלום יעקב, בו ניתן לפקוד את האבן המיוחלת
 • מערות קבורה עתיקות מזמן בית שני
 • עץ אלון תולע בן אלף שנה, העתיק מסוגו בארץ
 • מערה ייחודית בה בתי בד עתיקים מזמן בית שני
 • שביל הגתות הכולל שתי גתות עתיקים מזמן בית שני
 • מצפור עם נוף מרהיב, בו אפשר לראות כמעט כל הארץ המובטחת
 • 3 מעיינות טבעיים יפהפיים
 • אתר ארכיאולוגי מתקופת המלך ינאי
 • פינת חי "חוות אפרים" ובו 30 סוגים של בעלי חיים
 • מפעל תפילין
 • יקב בוטיק "יקבי בית אל"
 • ציר הזמן של בית אל לאורך הדורות
 • תחבורה ציבורית
  קוים 140 ו – 141 מירושלים ישירות לבית אל, כולל תחנת הורדה ליד המצפור בהר פסגת יעקב, שם מתחיל מסלול הסיור באתר "חלום יעקב". הנסיעה מירושלים ועד לתחנה בהר פסגת יעקב נמשכת כשעה. האוטובוסים ממוגני אבן. למידע נוסף ולו"ז מדויק, ניתן להתקשר למוקד מידע אגד: *2800 או לשלוח סמס למספר 2800 .

לצפייה בסרטון קצרצר בו ד"ר חגי בן-ארצי מעביר סיור קצרצר באתר "חלום יעקב":

כנסו לדף הפייסבוק שלנו: